Karta przebiegu ciąży

Od twojej pierwszej lub drugiej wizyty u lekarza prowadzona jest tzw. Karta przebiegu ciąży. Zapisywane są w niej dane z wyników badań, tak, aby lekarz mógł obserwować zmiany i sprawdzać czy z Tobą i Twoim maleństwem wszystko jest w porządku.
Możesz tutaj zobaczyć, co zawiera taka karta i co oznaczają umieszczone na niej skróty:

RR -Twoje ciśnienie krwi b.z. - Bez zmian (termin używany głównie przy badaniu moczu)
Hb - Poziom hemoglobiny (białko krwi) w Twojej krwi
Fe - Poziom żelaza w Twojej krwi ASP lub FHR

Akcja serca dziecka - badana jest najczęściej od 14 tygodnia ciąży

Ruchy płodu - Wyczuwane są zwykle od 16 - 20 tygodnia ciąży

Poł. podł. gł. - Położenie podłużne główkowe, oznacza to, że Twoje dziecko ułożone jest w macicy główką w dół ( jest to prawidłowe w ostatnim trymestrze ciąży)

Poł. mied. - Położenie miednicowe, oznacza, że Twoje dziecko ułożone jest w macicy głową do góry

Część przodująca płodu ustalona - Oznacza, że główka Twojego maleństwa (lub pośladki) przyparta jest do wchodu miednicy, czyli że jest ono gotowe do przyjścia na świat

Wysokość dna macicy - Pomiar wysokości dna macicy w cm, informuje o wzroście macicy a pośrednio o prawidłowym lub nieprawidłowym rozwoju ciąży

PTP lub TP - Przewidywany termin porodu TNW - Termin Twojej następnej wizyty u lekarza"

Podobał Ci się artykuł?

Dodaj do  
Kopiuj link do podstrony
Agnieszka
Autor: Agnieszka
Nazywam się Agnieszka Jasińska. Od kilku lat związana jestem z serwisami parentingowymi, głównie ze StrefaMamy.pl. Bacznie obserwuję również to co wymyślają, tworzą i próbują nam sprzedać producenci akcesoriów i produktów dla dzieci. Sama nie ma (jeszcze) dzieci. Mam jednak z nimi, a także z ich rodzicami styczność praktycznie codziennie przez co ich potrzeby nie są mi obce.