Jakie kosmetyki stosować w czasie ciąży?

Zdarza się tak, że podczas ciąży biochemia organizmu zmienia się do tego stopnia, że wcześniej stosowane kosmetyki przestają być tolerowane przez skórę, ale tak naprawdę nie ma reguły dla wszystkich.
Przez co nie ma też kosmetyków odpowiednich dla każdej przyszłej mamy - wszystko zależy od osobistych predyspozycji. 

Zdarza się tak, że kobiety, które przed ciążą nie były zadowolone ze stanu swojej skóry podczas ciąży cieszą się nieskazitelną, gładką cerą. Bywa też odwrotnie, gdy na czas ciąży pojawia się trądzik. Tak naprawdę wszystko jest możliwe i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć jak ciąża wpłynie na kondycje skóry. Ponieważ podczas ciąży skóra może diametralnie zmienić swoje właściwości trzeba wybierać kosmetyki najbardziej odpowiednie dla obecnego jej stanu.

Jedynym przeciwwskazaniem na czas ciąży są kosmetyki z zawartością retinolu, ponieważ skoncentrowana witamina A może oddziaływać negatywnie na rozwijający się płód. W prawdzie składniki kremów przeważnie nie mają takiej mocy przenikania by dostawały się przez powłokę skóry do krwi, ale na czas ciąży nie zaszkodzi tego typu kosmetyki ograniczyć.

Przeczytaj o SPA dla kobiet w ciąży.

Jeśli masz skłonność do rozstępów i chcesz się ich ustrzec, od około 3 miesiąca ciąży, gdy brzuszek już zaczyna być coraz wyraźniej widoczny, powinnaś zacząć stosować kremy ujędrniające, zapobiegające ich powstawaniu. Na rynku jest cała gama specyfików, które możesz zakupić by ujędrnić i uelastycznić skórę. Jeśli obawiasz się, jakości takich kremów możesz zapytać o to swojego lekarza. Polecam też wypróbować kolagen naturalny do ciała nie jest to specyfik najtańszy, ale skuteczny w profilaktyce tego typu zmian. Ponieważ w tym przypadku profilaktyka jest bardzo ważna, gdyż jak już się rozstępy pojawią to niestety ich całkowite usunięcie jest niemal niemożliwe. A wszystkie dostępne sposoby usuwania zmian po rozstępach są często czasochłonne i bolesne. Jednak wybór marki i rodzaju kremu w tym przypadku również zależy od osobistych preferencji. 

Podczas ciąży skóra może stać się bardziej wrażliwa i reagować podrażnieniem na różnego rodzaju substancje, które przed ciążą nie wywoływały żadnych zmian, dlatego też lepiej z większą rozwaga obserwować skórę. Odradzam na przykład produkty z zawartością alkoholu i substancji zapachowych, które mogą wywołać silniejsze podrażnienia. 

Nie musisz obawiać się kosmetyków kolorowych. Ostrożnie tylko z kredkami do oczu i tuszami do rzęs, które mogą wywołać podrażnienia oka. Oczywiście ważne jest też by dokładnie usuwać makijaż przed pójściem spać, ponieważ drobinki tuszu czy konturówki mogą dostać się do oka i wywołać opuchliznę. Także nadmierne stosowanie pudrów może spowodować zapychanie porów w skórze i wywołać stany ropne.

Skóra przyszłej mamy może zaskoczyć swoją zmiennością, oczywiście nie jest to reguła dla wszystkich. Nie warto też eksperymentować z nowymi specyfikami w tym okresie gdyż to może jeszcze bardziej pogorszyć jej kondycję, a wszystkie niepokojące zmiany zawsze najlepiej skonsultować z kosmetyczką lub dermatologiem, który doradzi kosmetyk najbezpieczniejszy dla przyszłej mamy.

Podobał Ci się artykuł?

Dodaj do  
Kopiuj link do podstrony
Justyna_Jedrzejewska
Autor: Justyna Jędrzejewska
Justyna Jędrzejewska współpracuje z serwisem w tematach pielęgnacji dziecka i ciąży.