Dla kogo badania prenatalne?

Prenatalne badania inwazyjne nie muszą być preprowadzane u wszystkich kobiet w ciąży. Zobacz czy powinnaś zdecytować się na badania tego typu.
Inwazyjne badania prenatalne powinny decydować się kobiety z grupy podwyższonego ryzyka tzn.:
- Ciężarne, które już wcześniej poroniły lub urodziły dziecko z zaburzeniami,
- Rodziny, u których występowały choroby genetyczne (u braci, wujków, kuzynów),
- Ciężarne, których wiek przekracza 35 lat,
- Kobiety, których wyniki Nieinwazyjnych Badań Prenatalnych wskazują podwyższone ryzyko choroby dziecka.

Inwazyjne badania prenatalne są obarczone ryzykiem komplikacji ciąży (w 0,5%-1% przypadków). Dlatego też zaleca się przeprowadzanie tego badania tylko w przypadkach gdy istnieje uzasadniona obawa zaburzeń Nieinwazyjne badania prenatalne to natomiast doskonała diagnostyka, której podstawową zaletą jest brak zagrożenia dla matki i płodu.

Należy jednak podkreślić że jako wynik otrzymuje się współczynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń a nie jednoznaczną diagnozę określającą rodzaj choroby genetycznej. Dlatego też badania nieinwazyjne są polecane:
- Kobietom do 35 roku życia które chcą określić ryzyko wystąpienia zaburzeń, nie narażając płodu na komplikacje.

Bezpieczeństwo tych badań czyni je doskonałymi dla wszystkich młodych matek które chcą wiedzieć czy istnieje prawdopodobieństwo schorzeń genetycznych u dziecka.
- Kobietom powyżej 35 roku życia które chcą decyzje o inwazyjnych badaniach prenatalnych oprzeć na bardziej precyzyjnych danych niż samo wskazanie wieku.

Podobał Ci się artykuł?

Dodaj do  
Kopiuj link do podstrony
Agnieszka
Autor: Agnieszka
Nazywam się Agnieszka Jasińska. Od kilku lat związana jestem z serwisami parentingowymi, głównie ze StrefaMamy.pl. Bacznie obserwuję również to co wymyślają, tworzą i próbują nam sprzedać producenci akcesoriów i produktów dla dzieci. Sama nie ma (jeszcze) dzieci. Mam jednak z nimi, a także z ich rodzicami styczność praktycznie codziennie przez co ich potrzeby nie są mi obce.